Wednesday, August 29, 2012

The Expendables 2 (2012)


TAGLINE:
Back for War.

TERVE LUGU VÄHEMA HULGA SÕNADEGA KUI SELLES LAUSES LEIDA ON:
I can't can believe this macho bullshit! 

LAIBALOENDUS:
Proovisin isegi loendada, aga madina umbes kahekümnendal sekundil läks lugemine sassi. Kõik minu mäluühikud olid tolleks hetkeks lihtsalt puhta testosterooni all kinni. Pahalasi tapetakse sadade kaupa. Ütleme nii, et Expendables 2 võib vabalt olla üks vägivaldsemaid märuleid ajaloos. Samuti üks brutaalsemaid – tegu on tõsiselt jõhkra filmiga. Laipu tekib kõigis võimalikes paikades ning kõigil mõeldavatel kuni täiesti absurdsetel meetoditel.

Suurim edasiminek võrreldes esimese osaga on Statham, kes on lihvinud nii külmrelvade kasutamise oskust kui võitluskunste. Tõeline nauding on jälgida, kuidas ta teda igast küljest ründavaid vaenlasi ülehelikiirusel rapib, kasutades nii oma käsi-jalgu, tavalisi nuge kui ka ninja-viskenuge. Ja erinevalt enamikest moodsa aja märulitest on kogu tapatööd hoolimata selle ulmelisest kiirusest võimalik viimse detailini jälgida. Selles osas on E2 kinematograafia kõrgem klass. 

KUI HALB SEE TEGELIKULT ON?
Halb? E2 on ülikõva. E2 on nii mehelik, et paneb isegi naistel habemed kasvama – seda muidugi juhul, kui nad filmivaatamise üle elavad. Kas ta on aga kõik see, mida me lootsime? See on teine küsimus. Oodatud lisandus esimese filmi niigi aukartustäratavale näitlejatevalikule – Schwarzenegger, Norris, Willis ja Van Damme – on kohal, mundris ja relvastatud. Nagu arvata võiski, kujuneb probleemiks ajapuudus. Kõik mehed lihtsalt ei saa seda eetriaega, mida nad väärivad. E2 võiks vähemalt tunni jagu pikem olla. Samuti muutuvad natuke tüütavaks igasugused killud, mis viitavad kogu selle bande varasemale loomingule – näiteks mürtsuneeger kasutab oma põhifraasi "I'll be back!" nii mitu korda, et isegi Willise tegelane kommenteerib, et jäägu ometi vait. Vahel tekib mulje, et kõik need staarid on filmis mitte sadade vastaste nottimiseks, vaid comic relief'i loomiseks. Chuck Norrise tegelane tõi muideks kuuldavale isegi ühe Chuck Norrise-nalja. Nali oli hea, aga kas oli seda vaja?

Loomulikult on E2 halb, kui defineerida "halba" klassikalisel kujul, ehk siis kui puuduliku stooriga filmi. Samas kes läheks niisugust filmi vaatama stoori pärast? Muidugi mingid purkisittujad arthouse-filme arvustama harjunud kriitikud lähevad, et pärast oma veebisaitidel ja blogides niutsuda ja valvekastraatidelt klikke koguda, aga nemad ei lähe päriselt arvesse. Et kõigi vaeva säästa ja et neile jääks rohkem aega väikeste poiste trussikute nuusutamiseks, siis E2 stoori on järgmine: Van Damme juhitud satanistlik terrori/maffiarühmitus varastab kaardi, kuhu on märgitud külma sõja ajal mahaunustatud viie tonni plutooniumi asukoht, ning Stallone juhitud palgasõdurite salk läheb talle tappa andma. Muidugi tekib hulk küsimusi: paar kohver-tuumapommi ehk küll, aga kuidas saab maha unustada viis tonni plutooniumi? Kuidas saab Van Damme eraarmee kontrollida Albaanias suuri maa-alasid ja külade kaupa inimesi orjatööle viia ilma, et kohalik valitsus midagi märkaks? Aga see kõik ei ole tegelikult üldse oluline.

E2 suurim probleem on ülalmainitud Van Damme, kes on enamuse ajast lihtsalt totter. Sel mehel on kõigi klassikalise actioni austajate ees niigi tohutu karmavõlg tasuda – 90ndatel, kui enamik teisi staare taipas muid asju teha, jätkas tema mõttetute direct-to-video-säästumärulite tootmist. Seagal tegi muidugi sama, aga sel mehel oli vähemalt oidu E2-s oma nägu mitte näidata (nali; mina oleks teda väga näha tahtnud). Igatahes kehastab endine baleriin Van Damme vaimselt ebastabiilset kurjamit Vilain'i (oeh!), kannab kaelal Baphometi sümbolit, veiderdab ringi, imiteerib halvasti mingit määratlematut aktsenti ning kannab kogu aeg päikeseprille – isegi hämaras kaevandusšahtis. Kohutav. Lõpuks võtabki tema jantimine maksimumhindest ühe punkti maha. 

HOMOEROOTIKA:
See on kategooria, mida te kõik ootasite! Kahjuks on homoerootiline element on filmis võrdlemisi napp, kuigi mitte olematu, nagu minu valvas pilk tuvastas.

Statham semmib filmi esimeselt missioonilt koju jõudes igatpidi atraktiivse ja rinnaka naisterahvaga, ent afäär jääb lühikeseks, sest Statham haarab kinni esimesest võimalusest uuesti tõelisi mehetegusid tegema minna (samal õhtul!). Expendables'i noorliige Billy, kes plaanib mingi tütarlapse nimel salgast lahkuda, sureb järgmisel päeval oma vähese machosuse tõttu. Neile kahele võiks heterosuhte muidugi andestada, sest nad on alles noored mehed ja ei saagi mäletada vanu märulifilmitavasid.

Filmis on aga mitu omaaegset homo-powerhouse'i: Stallone, Schwarzenegger, Lundgren ja Van Damme. Väike kokkuvõte nende tegemistest:
* Schwarzenegger on lihtsalt liiga vana (ja liiga lühikest aega ekraanil), et oma ligimese kanni himustada.
* Lundgren püüab teha lähenemiskatseid filmi asiaadist kangelannale Maggie Cheung'ile, ent ilmselgelt on vastassooga suhtlemine tema jaoks võõras teema. Seda võib muidugi vaadelda ka kui viidet viimasele suurele 80ndate märulile "Showdown in Little Tokyo", kus Lundgren teadupoolest kunagise (samuti asiaadist) kaunitari Tia Carrere'ga mullivannis ameles, ent tuletagem siinkohal meelde, et ainus kord, kui Lundgren tolles filmis naeratas, oli siis, kui Brandon Lee tema meheliikme suurust imetles.
* Van Damme tegelane ajab filmis taga vaid raha, mitte maskuliinset lähedust. Samas ainus teine film, mis mulle hetkel meelde tuleb ja kus ta kurjamit mängib on Black Eagle, kus ta karja kiimlevate meremeeste rõõmuks sisseõlitatult spagaati teeb. See... see on kindlasti kuidagi tänase arvustusega seotud, aga ma ei tea veel, kuidas.
* Stallone avaldab nähtavaid emotsioone ainult siis, kui sureb tema love interest protegé Billy, ehkki paistis, et ta oli poisile pigem siiski isafiguuri eest. See aga istutab seemne filmi lõpumadinaks, kus machomehed 80ndate parimate traditsioonide kohaselt omavahel mõõtu võtavad ja üksteisele jõulisel, raskeid kette sisaldaval moel armastust avaldavad. Filmi kõige homoerootilisem moment ongi Stallone ja Van Damme vahel, kui nad üksteisele sügavalt silma vaatavad (Van Damme võtab isegi päikeseprillid eest!) ning algava tapluse jaoks aeglaselt lahti riietuvad, sellal kui kaamera meelalt nende vanadel, ent vormis lihastel peatub. Hunnitu! 

PARIM ONE-LINER: 
"I now pronounce you man and knife!" - Jason Statham 

TOBE POLIITILINE SISU:
Üldiselt filmis poliitikaks eriti aega ei jää. Mittetobeda poliitika vallas mainitakse korraks Afghanistanis mõttetult hukkunud mehi. Samas aga kui sisu üle veidi mõelda, siis jääb silma teatav ameerikalik šovinism: kuna endised idabloki riigid on täiesti suutmatud ohjeldama kohalikku marodööritsevat terrorirühmitust, siis peavad vaprad ameeriklased asja lahendama. Ja kas neil on luba, et lennata võõrriiki tehniliselt mittekorras vesilennukiga, mille pardal on piisavalt relvastust poole Balkani poolsaare hävitamiseks? Või luba, et vedada sealt riigist minema persetäis nõuka-aegset plutooniumi? Muidugi mitte, nemad ei vaja seda diplomaatilist mõttetust. Elagu USA! (Režissöör Stallone on muide vabariiklane, kui see kellelegi üllatuseks peaks olema). 

MEELDEJÄÄV SURM:
No kuulge! Vähemalt iga viies surm siin filmis on meeldejääv, mis laipade koguhulka arvestades tähendab väga suurt arvu. Kõige imelikum neist on võibolla see: Van Damme annab oma käsilase kätte noa, kes tõstab selle kinnivõetud Expendables'i noorliikme rinna ette, mille järel Van Damme noa karatelöögiga noormehele südamesse lööb. Mõelge natuke: Van Damme ei andnud ühtki käsklust – teine tüüp teadis täpselt, mis teha. Et tegu oli nii spetsiifilise hukkamismeetodiga, pidid nad olema seda eelnevalt harjutanud. Miks? Milleks? What the fuck? 

KAS LÕPUS TOIMUS AATOMIPLAHVATUS?
Arvestades, et filmis ringles viis tonni plutooniumi, siis võibolla toimus kah, aga sel juhul ei jäänud see muu madina foonil lihtsalt silma. 

MIDA MA ÕPPISIN:
* Pole küll otseselt millegi uue õppimine, aga E2-s on meeletult varjatud ja vähem varjatud viiteid teistele vanadele märulitele: tsikliga kopteri allalaskmine (Stone Cold), sulatusahju taustal ketiga allasõitmine (Terminator 2), Chuck Norrise tegelase korduv nimetamine Üksikuks Hundiks; samuti tema tuim ringikõndimine ja vaenlaste niitmine ilma sihtimatagi (Lone Wolf McQuade), Schwarzeneggeri mahutamine järjekordsesse väikeautosse (Commando), nüüdseks juba paljudest filmidest läbi käinud rokklugu "Long Tall Sally" (algselt Predator'is), ja nii edasi.
* Schwarzenegger toob kuuldavale repliigi, et tema arvates kuuluvad nad kõik muuseumi. Ometi töötab ta ise uue filmi kallal.
* Albaania satanistid joovad külakõrtsides Starõi Melnikut.


9/10 (sama hinde andsin ka esimesele osale)

1 comment:

 1. Arvustus: 10/10
  Arvustuste ilmumise sagedus: 0/10
  Kui esimesel kahel aastal oli arvustusi kahekohalise arvu jagu siis eelmisel aastal ilmus ainult viis ja see aasta on ilmunud ainult üks!?!?!
  Kvaliteet halbade filmide õhtute korraldamine: 5/10
  Tahaks panna nulli, kuna pole tükk aega ühtegi toimunud, aga kuna süüdi pole vaid sina vaid ka mina ning ka ülejäänud, siis võtsin maha vaid pooled punktid.


  M

  ReplyDelete